Jak odnowić drewniany stół

Jak odnowić drewniany stół

Jak odnowić drewniany stół

Stół, a właściwie jego blat, jest narażony na uszkodzenia, rozlane płyny i inne zdarzenia.  I nic dziwnego, skoro stanowi centrum życia rodzinnego – spożywamy przy nim posiłki, przyjmujemy gości, dzieci bawią. Na szczęście drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem do odnowienia. Jak to zrobić pokażę na przykładzie się sosnowego blatu, który po kilku latach użytkowania miał wgniecenia, zadrapania, a lakier pożółkł. Pomysłem na nowy wygląd było rozjaśnienie drewna, aby uzyskać efekt pobielania.

Przygotuj:
– szlifierkę,
– papiery ścierne do szlifierki o gradacji 80, 180 i 240,
– papier ścierny o gradacji 240,
– farba kredowa biała,
– pojemnik,
– pędzel,
– lakier jachtowy,
– wałek welurowy,
– kuweta.

Krok 1
Najpierw szlifujemy blat stołu – to bardzo ważny moment, ponieważ po zeszlifowaniu lakieru (lub innej powłoki) okaże się, jak duże są zniszczenia i jakiego rodzaju napraw należy dokonać. Najlepiej zrobić to elektryczną szlifierką. Nie ma większego znaczenia czy będzie to szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa; na płaskiej powierzchni sprawdzą się obydwa rodzaje. Zaczynamy od papieru o gradacji 80. Po zeszlifowaniu powierzchni, odpylamy ją (najlepiej odkurzyć odkurzaczem). Sprawdzamy czy zeszlifowaliśmy już wystarczająco, czy trzeba jeszcze poprawić. Jeżeli nadal są głębokie wgniecenia, trzeba je uzupełnić masą szpachlową, zostawić do wyschnięcia i przeszlifować tak jak resztę blatu. Jeśli nie widać rys, wgłębień itp., możemy przeszlifować papierem o gradacji 180, aby wygładzić powierzchnię, ponownie odpylamy i szlifujemy jeszcze papierem o gradacji 240 lub 320. Bardzo ważne – szlifujemy zawsze wzdłuż słojów drewna.
odnawianie mebli warszawa

Krok 2
Ponieważ blat ma być pobielony, surowe drewno należy zabejcować na biało. Można do tego użyć gotowej bejcy w białym kolorze, ale można też zrobić ją samemu. Doskonale do tego nadaje się farba kredowa, którą należy rozwodnić. Proporcje dobieramy w  zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć – czy słoje mają być bardziej widoczne, czy mniej.
odnawianie mebli warszawa

Krok  3
Nakładamy przygotowaną farbę pędzlem, prowadząc go wzdłuż słojów drewna. Jeśli chcemy jeszcze bardziej rozbielić drewno, po wyschnięciu pierwszej warstwy, nałóżmy jeszcze jedną. Między warstwami, ani po nałożeniu bejcy (farby) nie szlifujemy. Zostawiamy do wyschnięcia. Zaletą farby kredowej jest fakt, że schnie bardzo szybko.
odnawianie mebli warszawa

Krok 4
Nakładamy pierwszą warstwę lakieru. W tym przypadku zastosowano bezbarwny lakier rozpuszczalnikowy na bazie żywic poliuretanowych, o bardzo wysokiej odporności na ścieranie i wodę. Jego wadą jest nieprzyjemny zapach, który zanika po kilku dniach. Lakier nakładamy wałkiem welurowym o krótkim runie. Po nałożeniu pierwszej warstwy i wyschnięciu (około 6 godzin), lekko szlifujemy całą powierzchnię papierem ściernym o gradacji 240, odkurzamy i nakładamy drugą warstwę.

odnawianie mebli warszawa

Wszystkie te czynności wykonujemy również przy odnawianiu nóg stołu oraz krzeseł. Bardzo ważne jest staranne wykonanie każdej z czynności i nie pomijanie żadnej. Niedbale przeszlifowana powierzchnia zemści się za jakiś czas odpryskami lub przetarciami. Warto się postarać.

odnawianie mebli warszawa

odnawianie mebli warszawa