Jak odnowić meble z czasów PRL

Jak odnowić meble z czasów PRL

Jak odnowić meble z czasów PRL

Uwielbiam te PRL-owskie szafki. Są delikatne, pełne niewymuszonego wdzięku, na dodatek bardzo często w całkiem dobrym stanie, mogę więc skoncentrować się raczej na stylizacji niż na naprawach. Do jej pomalowania użyłam resztek farb, a wzór pozwalał na dowolne zastosowanie kolorów. Wybrałam kilka odcieni szarości, przełamanych czernią i żółcią. Kiedy pokazałam ją na facebooku, wzbudziła ogromne zainteresowanie. Postanowiłam więc zrobić jeszcze jedną taką szafkę, ale zamiast trójkątów wybrałam wzór rombów (zdjęcia są na końcu  tego wpisu). Szafki w rzeczywistości wyglądają ładniej niż na zdjęciach. Przeczytajcie jak osiągnąć taki efekt. 

Najlepiej rozłożyć szafkę na części. Dzięki temu łatwiej jest i naprawiać, i wyszlifować, a później malować. Nie zawsze jest to możliwe, ale rozłóżmy to co się da. W przypadku tej szafki można było nawet wykręcić nóżki.

szafka PRL odnawianie mebli farba kredowa

Całą powierzchnię należy oczyścić ze starego lakieru. Na zdjęciu robię to papierem ściernym, ale taką prostą powierzchnię lepiej „przejechać” elektryczną szlifierką. Ponieważ całość będzie pomalowana kryjącą farbą, nie ma konieczności zdzierania lakieru do żywego. Nie przejmujemy się plamami, i tak je zamalujemy.

[/vc_row]
szafka PRL odnawianie mebli farba kredowa

Niektóre ubytki widać od razu, inne pokazują się po zeszlifowaniu lakieru. I jedne,
i drugie trzeba uzupełnić. Ja robię to kitem do drewna. Nakładam szpachelką
i zostawiam do wyschnięcia. Później ścieram nadmiar papierem ściernym.

szafka PRL odnawianie mebli farba kredowa

Wszystkie powierzchnie maluję podkładem. Nawet na tych, które wyglądają niewinnie mogą pojawić się plamy. Chodzi o to, że stare bejce mogą uaktywnić się  tknięciu się z wodą, a planuję malować farbami wodnymi. Lepiej temu zapobiec wcześniej, niż później płakać nad zniszczoną pracą, zmarnowaną farbą i czasem.

szafka PRL odnawianie mebli farba kredowa

Zaplanowany wzór trzeba narysować na powierzchniach, na których ma być namalowany. Zazwyczaj rysuję go wcześniej na kartce, obliczam wielkość elementów i dopiero wtedy zaczynam go nanosić na płytę. Przy okazji, polecam linijkę, którą się posługuję – ma mnóstwo podziałek, linii, zaznaczone kąty i takie różne, które się przydają.

szafka PRL odnawianie mebli farba kredowa

Teraz do gry wchodzi taśma malarska. Warto kupić trochę droższą, o lepszej przyczepności, dzięki czemu unikniemy podciekania farby pod taśmę. Oklejamy nią wybrane trójkąty i malujemy, zostawiamy do wyschnięcia, dajemy drugą warstwę farby, zostawiamy do wyschnięcia.
To bardzo praco- i czasochłonny proces i nic nie przyśpieszymy. 

Trójkąty malowałam wałkiem, tak wychodzi gładsza powierzchnia. Nie ma zasad o kolejności malowania, czy najpierw jasne czy ciemne kolory. Ważniejsze są właściwości farby, które trzeba wyczuć. Np. w farba czarna, mimo dob rej taśmy, podciekała. Dlatego malowałam nią wcześniej, aby jasnymi kolorami pokryć powstałe nierówności.

I tak, trójkąt po trójkącie, kolor po kolorze namalowałam wzór. Zajęło mi to prawie 3 dni. Każdy kolor trzeba było pomalować co najmniej dwukrotnie, czekając pomiędzy malowaniami aż wyschnie. Potem, przykleić taśmę w nowych miejscach. To wszystko jest naprawdę pracochłonne. Ważne – po ostatniej warstwie farby trzeba od razu odkleić taśmę. Jeśli zaschnie razem z farbą, odkleimy je razem i pracę trzeba będzie poprawiać. Na niektórych trójkątach odbiłam złotą farbą wzory z szablonów.
No i jeszcze wykończyłam inne elementy szafki – pomalowałam nogi, półkę, obrzeża, dokupiłam uchwyty. Dodatkowo pomalowałam całe wnętrze szafki, dzięki temu wygląda o wiele estetyczniej
niż wcześniej.

szafka PRL odnawianie mebli farba kredowa
szafka PRL trójkąty odnawianie meble refreshing
szafka PRL trójkąty odnawianie meble refreshing
szafka PRL trójkąty odnawianie meble refreshing

I obiecana szafka w romby. Zamiast złotych dodatków dałam czarne. Moim zdaniem wygląda bardzo elegancko. Więcej zdjęć TUTAJ.

szafka PRL odnawianie mebli

2 komentarze

 1. Wyszło przepięknie , ale widać ze sporo pracy i serca zostało włożone 🙂
  A czy podpowie Pani co na blat szafki na górę? Jakiś specjalny lakier , a może wosk wystarczy?
  Pozdrawiam
  Ani

  Ania D
  sie 31, 2020 Odpowiedz
 2. whoah this weblog is wonderful i like studying your articles. Keep up the good work! You realize, lots of individuals are searching round for this information, you could aid them greatly.
  code stake casino

  GichardHiz
  mar 1, 2024 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *