Jaką farbą pomalować dziecięce meble?

Jaką farbą pomalować dziecięce meble?

Jaką farbą pomalować dziecięce meble?

Jaką farbą pomalować dziecięce meble, żeby przede wszystkim były bezpieczne, a ponadto przez jakiś czas przetrwały atak dziecięcych ząbków i nie tylko? Spośród dostępnych na rynku farb i lakierów na uwagę zasługują farby kredowe marki Autentico. Dlaczego? Powodów jest kilka:
1. posiadają certyfikat na zgodność z normą EN71-3 „Bezpieczeństwo Zabawek”, co oznacza, że nie zawierają szkodliwych składników, są polecane dla dzieci i alergików,
2. zawierają naturalne składniki, np. minimum 35% kredy,
3. do wyboru jest ponad 160 pięknych kolorów (zobacz je TUTAJ),
4. mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, dzięki czemu nie wymagają zdzierania starych powłok, wystarczy lekkie zmatowienie,
5. tworzą bardzo twardą i odporną na ścieranie powłokę.

Farb kredowych Autentico jest kilka rodzajów. Do pomalowania dziecięcych mebelków idealna jest farba typu Versante (kupisz je TUTAJ). Pomalowana nią powierzchnia nie wymaga ona dodatkowego zabezpieczania, a po pełnym utwardzeniu (około 20 dni) stanie się twarda i odporna na szorowanie. Ta farba nadaje się również do malowania mebli kuchennych, łazienkowych, a nawet ogrodowych. 

Przygotowanie powierzchni jest proste – trzeba ją umyć wodą z detergentem, można lekko przeszlifować i pomalować. Farbę Versante nakładamy cienkimi warstwami – dwie lub trzy, w zależności od potrzeb – i po uzyskaniu zadowalającego efektu pozostawiamy do wyschnięcia. Gładką powierzchnię uzyskamy malując wałeczkiem. Pędzel przyda się do malowania np. w narożnikach i trudno dostępnych miejscach.

Łóżeczka niemowlęce, po jakimś czasie użytkowania, zaczynają mieć starte ranty, bywają pogryzione przez małe ząbki, czasami biała farba żółknie. To do odnawiania nie było w najgorszym stanie, ale miało zdarte brzegi i żółtawy odcień. Wymagało odświeżenia. 

jakie farby do dziecięcych mebliNajpierw trzeba łóżeczko umyć ciepłą wodą z łagodnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Zmyjemy nie tylko zabrudzenia, ale i wszelkie tłuste ślady, np. palców czy żywności.

jakie farby do dziecięcych mebliKiedy powierzchnia wyschnie, przecieramy ją lekko papierem ściernym, np. gradacja 240. Chodzi o to, żeby usunąć odpryski starej farby i wygładzić przejścia między pozostałą farbą a drewnem. Po przeszlifowaniu ścieramy pył wilgotną szmatką.

jakie farby do dziecięcych mebliFarbę kredową mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Malujemy pędzlem lub wałkiem, nie ma to znaczenia. Pędzel może pozostawić ślady, które są przydatne np. przy postarzaniu, wałkiem uzyskuje się bardziej gładką powierzchnię, a dodatkowo malowanie przebiega szybciej. Nakładamy pierwszą warstwę, zostawiamy do wyschnięcia. Lekko przecieramy papierem ściernym (gradacja 240 lub 320), aby zetrzeć nierówności, które ewentualnie porobiły się przy malowaniu. Malujemy drugą warstwę. Jeśli nic spod spodu nie prześwituje, kończymy pracę. Jeśli powierzchnia nie jest dokładnie pokryta, znowu lekko przecieramy powierzchnię i dajemy trzecią warstwę. Zostawiamy do wyschnięcia.
jakie farby do dziecięcych mebli

I to wszystko. Zostawiamy mebelek do wyschnięcia. Farba kredowa schnie bardzo szybko, już mniej więcej po pół godzinie powierzchnia jest sucha. Po dwóch godzinach można z mebelka korzystać, ale raczej delikatnie – bez drapania, ścierania, szorowania itp. Farba Versante mniej więcej po trzech tygodniach zyskuje pełną twardość. 

3 komentarze

 1. Ile potrzeba farby na łóżeczko? 😉

  Joanna Rab-Cz
  lip 18, 2017 Odpowiedz
  • Nie więcej niż 200 ml.

   Dekudeku
   sie 15, 2017
 2. Witam mam takie pytanie. Już pomalowaliśmy łóżeczko biała farba do drewna, nie przemyślelismy wcześniej, ze musi być specjalna dla dzieci .. Chcielibyśmy je zabezpieczyć jakims przezroczystym lakierem szybkoschnącym lub czymś takim, ale się nie znamy . Co możemy wybrać ? Bardzo proszę o radę

  Paulina
  wrz 18, 2020 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *