Czwórka Polskiego Radia i ja w niej

Czwórka Polskiego Radia i ja w niej

Czwórka Polskiego Radia i ja w niej

W piatek, 14 lipca, o 8 rano siedziałam w studiu Czwórki i czekałam na rozmowę, w której miałam opowiadać
o renowacji mebli. Trochę stresu było, ale dzięki prowadzącym – Kamili Dębczak i Kubie Marcinowiczowi – szybko się go pozbyłam.

Tak pięknie opisali to na stronie Czwórki:
– Meble z okresu PRL-u mają lekką formę: są delikatne i mają wysokie, szczupłe nóżki. Meblościanki zaś były ciężkie. Te meble były piękne, a dziś stoją podniszczone w piwnicach. Dlatego warto je odświeżyć i dać im nowe życie – przekonywała Małgorzata Margas.

Jak tłumaczyła meble rodem z PRL-u projektowane były tak, że nawet współcześnie pasują niemal do każdego wnętrza, zarówno tego w stylu retro, jak i skandynawskim. Ich odświeżanie warto zacząć od… zeszlifowania pierwszej warstwy. – Musimy zeskrobać popularny przed kilkudziesięciu laty „błysk”, by dobrać się do właściwego forniru. Z reguły wychodzą wówczas jakieś usterki i przebarwienia. Wówczas przydają się kleje, szpachla – wymieniała ekspertka Czwórki.

Jakie powinny być kolejne kroki domorosłych stolarzy, jak zachować fakturę starego drewna, nawet, jeśli chcemy zmienić jego kolor? O czym jeszcze należy pamiętać, odrestaurowując stare meble? I czy na tym zajęciu można dziś zarobić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Całość rozmowy znajdziecie TUTAJ