Co trzeba wiedzieć o farbach kredowych
i preparatach Autentico?

Jakie są rodzaje farb kredowych?

Podstawowe rodzaje farb to:
• Vintage – do malowania mebli umieszczanych we wnętrzach; wymagają zabezpieczenia woskiem lub lakierem.
• Versante – do malowania mebli narażonych na wilgoć, np. kuchennych, łazienkowych, ogrodowych; nie wymagają dodatkowego zabezpieczania.
• Vivace – do malowania drzwi wewnętrznych
i zewnętrznych; nie wymagają dodatkowego zabezpieczania.
• Metaliczne – do dekoracyjnego malowania mniejszych mebli, podkreślania zdobień; nie wymagają zabezpieczania.

Czy farby kredowe są bezpieczne?

Farby kredowe są produkowane według  XIV-wiecznej technologii – na bazie wody i naturalnych składników  (zawierają 35% kredy), bez szkodliwych dodatków. Dzięki temu są nietoksyczne, bezzapachowe,  mają bardzo niską zawartość LZO. Uzyskały atest EN 71-3 „Bezpieczeństwo zabawek”  Są bezpieczne dla alergików i dzieci.

Ile jest kolorów farb kredowych?

Farby typu Vintage, Versante i Vivace dostępne są w ponad 160 kolorach (zobacz wzornik). Nazwy są takie same dla każdego typu farby. Oprócz tego do wyboru jest
20 kolorów farb metalicznych. Kolory można ze sobą mieszać, tworząc najbardziej nam potrzebny.

Jak przygotować powierzchnię pod malowanie farbami kredowymi?

Najpierw trzeba umyć mebel. Najlepiej użyć do tego preparatu Omniclean w proporcji: część preparatu na 10 części wody. Obejrzeć uważnie powierzchnię i jeśli są ubytki – uzupełnić je masą szpachlową (po wyschnięciu przeszlifować), jeśli lakier się łuszczy – usunąć go (np. preparatem Bio Strip). Jeśli powierzchnia jest gładka i równa, nie ma potrzeby szlifowania.

Co zrobić jeśli na malowanej powierzchni pojawiają się plamy?

Zdarza się, że na starych meblach, pod wpływem wilgoci zawartej w farbie, uaktywniają się bejce lub oleje, którymi były pokryte. Dlatego przed malowaniem całości warto zrobić próbę – pomalować farbą jedną płaszczyznę (lub jej fragment) i zostawić do wyschnięcia. Jeśli w tym miejscu pojawią się plamy, trzeba cały meblem zabezpieczyć podkładem, np. Primerem (na meblach do wnętrz i na zewnątrz) lub podkładem Undercoat (do mebli do wnętrz). Więcej o preparatach podkładowych przeczytasz TUTAJ.

Na ile wystarczy litrowa puszka farby?

Litrowa puszka farby wystarczy na nałożenie jednej warstwy na powierzchni około 13 metrów kwadratowych. Aby uzyskać pełne krycie, trzeba położyć dwie warstwy farby,
a więc puszką farby pomalujemy 7-8 metrów kwadratowych. Dla zobrazowania – 8 metrów kwadratowych to 15 frontów kuchennych różnej wielkości. Szafka o wymiarach
80 cm szerokości, 85 cm wysokości i 56 cm głębokości ma powierzchnię 1,8 metra kwadratowego, czyli jedną puszką pomalujemy 4 takie szafki.

Jak długo schnie farba kredowa?

Farba kredowa jest sucha już po około 30 minutach (w zależności od temperatury otoczenia może być krócej lub dłużej). Następną warstwę można nakładać po godzinie.

Jak zabezpieczyć powierzchnię pomalowaną farbą kredową?

Mebli pomalowanych farbą typu Versante i Vivace nie trzeba zabezpieczać. Zawierają one składnik, który tworzy powłokę twardą i odporną na uszkodzenia.
Meble pomalowane farbą Vintage należy zabezpieczyć bezbarwnym woskiem lub lakierem.

Czy farbą kredową Autentico można malować meble na zewnątrz?

Tak, do malowania mebli ogrodowych stojących na zewnątrz polecana jest farba typu Versante i Vivace. Te farby są odporne na działanie warunków atmosferycznych (wody, promieniowania UV).

Jaką farbą pomalować meble kuchenne?

Meble kuchenne najlepiej pomalować farbą typu Versante. Jest ona odporna na wilgoć i działanie wody. Pomalowane nią meble będą z jednej strony zabezpieczone przed wilgocią, a z drugiej będą oddychać. Ponadto tworzą twardą i odporną na zadrapania powłokę. Powierzchni pomalowanej farbą Versante nie trzeba zabezpieczać, jest ona gładka w dotyku, o satynowym wykończeniu.

Jaką farbą pomalować meble w pokoju dziecka?

Najlepsze do pomalowania mebli dziecięcych są farby typu Versante. Po pierwsze dlatego, że są bezpieczne dla dzieci i alergików – nietoksyczne, bezzapachowe,  z bardzo niską zawartością LZO. Potwierdza to atest EN 71-3 „Bezpieczeństwo zabawek”. Po drugie – tworzą na powierzchni mebla odporną na zadrapania i szorowanie powłokę.
A po trzecie – dostępne są w wielu uroczych, dedykowanych dzieciom kolorach.

Czym malować ?

Farbami kredowymi można malować przy pomocy pędzla lub wałeczka. Najlepiej sprawdzają się pędzle syntetyczne. Ich rozmiar i kształt trzeba dobrać do kształtu i wielkości powierzchni.

Jak dbać o meble zabezpieczone woskiem?

Systematycznie ścierać kurz miękką i suchą szmatką, nie dopuszczając do silnych zabrudzeń. Zanieczyszczenia przetrzeć szmatką z niewielką ilością wosku Autentico Clear Wax (preparatem, którym była zabezpieczona powierzchnia) i po kilku godzinach wypolerować miękką szmatką. Zabieg taki powinno się stosować 2-3 razy w roku na całym meblu. Dzięki temu powierzchnia będzie odświeżona, a ponadto z każdym kolejnym zabiegiem stanie się twardsza i bardziej odporna na mechaniczne uszkodzenia.

Jak zrobić zakupy?

Gdzie można kupić farby kredowe Autentico?

Farby, woski i preparaty marki Autentico można kupić w sklepie intenetowym www.dekudeku.pl. Zapraszam również do mojej pracowni w Warszawie Ursus,
ul. Rumiankowa 6. Na miejscu można obejrzeć wzorniki, zasięgnąć porady odnośnie farb i malowania oraz zrobić zakupy.

Jak można zapłacić za farby?

Za zakupy można zapłacić:
– przelewem na rachunek bankowy w Santander Banku 15 1910 1048 2212  0007  1106 0001,
– za pośrednictwem platformy płatniczej Dotpay,
– za pobraniem, czyli płacąc za towar podczas odbioru przesyłki,
– gotówką przy odbiorze osobistym.

Jak szybko są realizowane zamówienia?

W pracowni można kupić farby od ręki. Zamówienia wysyłkowe realizowane są w ciągu 3 dni roboczych od daty zaksięgowania płatności.

Czy trzeba się rejestrować w sklepie, aby dokonać zakupów?

Nie jest to konieczne, zakupu towaru można dokonać bez wcześniejszej rejestracji, po uprzednim zaakceptowaniu Regulaminu. Rejestracja jest jedynie opcją, która ułatwi korzystanie ze sklepu przy kolejnych zakupach.

Czy mogę oddać zamówiony towar?

Tak. Można oddać produkt bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie w terminie 14 dni od dnia otrzymania przesyłki. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy może być wysłane na adres e-mailowy: margas.malgorzata@gmail.com.
Towar powinien zostać zwrócony w stanie nieuszkodzonym, na koszt klienta.
Prawo zwrotu towaru nie przysługuje w przypadku złożenia zamówienia specjalnego, o właściwościach określonych przez klienta.