Pisaki do tkanin, czyli pisanie na tkaninie

Opublikowano - 22 listopada 2016 / Autor - Dekudeku / Kategoria - Moje zakupy

pisaki do tkanin
pisaki do tkanin

Pisaki, jak sama nazwa wskazuje, służą raczej do pisania na tkaninie niż do malowania. Doskonale sprawdzą się do podkreślania konturów, zaznaczania kształtów, malowania małych fragmentów i detali. Ja narysowałam nimi Daddy Fingers Family – figurki z ulubionej piosenki mojej wnuczki.

pisaki do tkanin

W pisaku jest dosyć rzadka farba, która uwalnia się tak jak np. tusz w markerze. Jeśli przyciśniemy go mocniej do tkaniny – wypłynie więcej farby, jeśli słabiej – mniej. Trzeba to wyczuć i siłę nacisku dostosować do potrzeb, czyli czy chcemy uzyskać grubszą czy cieńszą kreskę. Przez pierwszym użyciem trzeba kilka razy postukać końcówką pisaka, aby napłynęła do niej farba. Przed każdym następnym użyciem wstrząsnąć, aby farbę wymieszać.

pisaki do tkanin

Po pomalowaniu trzeba farbę utrwalić – przeprasować tkaninę ciepłym żelazkiem. Ja zrobiłam to przez papier do pieczenia; tak na wszelki wypadek, żeby się nie przypaliło.

Na jakich tkaninach najlepiej je stosować?

Producent (marka Profil) pisze, że pisakami przeznaczone są do malowania na tkaninach jasnych, bawełnianych i jedwabiu. Sprawdziłam jak się sprawdzają na tkaninach bawełnianych, ponieważ mają one różne sploty, grubości itp. Najpierw na kawałku materiału namalowałam serduszka, utrwaliłam i uprałam ręcznie. Zdjęcia przedstawiają wzór po praniu – jest wyraźny, kolory żywe, a to oznacza, że farba w praniu nie blaknie.

Bardzo dobrą powierzchnią do pisania jest:
*  bawełniane płótno

pisaki do tkanin
* jeans
pisaki do tkanin* dresówka
IMG_5770 — kopia* tkanina obiciowa
pisaki do tkanin* Flanela – nadaje się średnio, ale to również kwestia gęstości splotu. Poza tym flanela ma drobne włoski, które przeszkadzają w pisaniu.
pisaki do tkanin* Do malowania pisakami nie nadają się tkaniny bawełniane z luźny splotem. Ta na zdjęciu to lekko prześwitujące płócienko, na którym farba z pisaków rozlała się.
pisaki do tkanin

Producentem pisaków jest marka Profil.

Tagi: , ,